Niepowtarzalni

"NIEPOWTARZALNI" to sztuka rozgrywająca się w środowisku mediów. Głowny bohater - Konrad jest montażystą w telewizji. Przygotowuje materiał do dzienników, filmów, spotów reklamowych. Podczas urlopu spotyka młodą, atrakcyjną dziewczynę. Wprowadza ją w magiczny świat telewizji, reklamy i salonów towarzyskich. Wraz z grupą wizażystów, modelek, charakteryzatorów zmienia powoli skromą dziewczynę w osobę medialną, która zaczyna się piąc po szczeblach sukcesu.

Julia zaczyna pragnąć sławy, nie będąc świadmomą manipulacji, jaka dokonuje się na niej. Początkowa euforia, zauroczenie życiem gwiazdy przyzwyczajają ją do stanu radości i czynią mało odporną na krytykę. Oderwana od normalnego życia, uwiedziona blaskiem sławy traci kontakt z rzeczywistością. Dawne wartości idą w zapomnienie. Pojawiają się nowe - dbałość o sylwetkę, wygląd, ubiór, sposób bycia... i niewiele więcej. Doprowadza ją to do poczucia bezsensu i pustki, którą usiłuje jakoś wypełnić. Wspiera się alkoholem, a jak to nie wystarcza, sięga po narkotyki. Konrad z przerażeniem zauważa, jak z niepowtarzalnej, wrażliwej dziewczyny niechcący "wypracował" model tuzinkowej gwiazdy, którą już mało kto się zachwyca. Psychika Julii tego nie wytrzymuje.

Sztuka pokazuje skutki manipulacji, która dokonuje się na dwóch płaszczyznach. W psychice Julii, która chce zostać gwiazdą i w psychice widzów, którzy ulegają sugestii mediów. Media stwarzają gwiazdy na potrzeby swoich widzów, a widzowie, żądni coraz silniejszych doznań, prowokują media do kreowania coraz to nowych,coraz bardziej szokujących programów. Koło się zamyka a wszyscy, którzy się w nim znajdują, mają mało wspólnego z rzeczywistością. Rzeczywistość zastępowana jest przez świat nierealny, wykreowany przez medialnych twórców. Gdzie na tym świecie jest miejsce na prawdziwe uczucia i autentyczne życie? Może warto o tym porozmawiać po obejrzeniu naszej sztuki.

Spektakl teatralny w nowatorski sposób wykorzystuje film jako środek wyrazu dla wzbogacenia narracji.

© go2.com.pl