Spotkanie

TRZEBA PRZEWIDYWAĆ KONSEKWENCJE SWOICH ZACHOWAŃ

3 października uczniowie bielskich gimnazjów obejrzeli na scenie Bielskiego Domu Kultury spektakl pod tytułem "SPOTKANIE". Sztukę wystawili aktorzy łódzkiego teatru "Zwierciadło", którzy specjalizują się w przedstawieniach dla młodzieży.

Teatr "Zwierciadło" przyjeżdża do Bielska Podlaskiego regularnie od przeszło dziesięciu lat. Tematyka widowisk dotyczy przede wszystkim nieszczęść i tragedii związanych z alkoholem, narkotykami oraz aktami przemocy.

Do tej pory aktorzy teatru "Zwierciadło" wystawiali w Bielsku przedstawienia takie jak "Tajemnicza skrzynia", "Drzazgi", "Przerwany lot" oraz "Piąte przykazanie". Treści widowisk prowokują do przemyśleń i skłaniają do dyskusji. Artyści chcą aby młodzi ludzie uświadomili sobie jak ważne w ich życiu są takie wartości jak uczciwość, lojalność, szacunek, honor oraz życzliwość, które to niestety coraz częściej stają się nic nie znaczącymi hasłami.

Temat na lekcję wychowawczą

Akcja sztuki pod tytułem "SPOTKANIE" rozgrywa się w małym prowincjonalnym miasteczku w Stanach Zjednoczonych. Bohaterem jest młodym człowiek, który przez swoją lekkomyślność trafia do aresztu. Spektakl ukazuje następstwa bezmyślnego postępowania. Przygodnie zawarta, zdawałoby się nic nie znacząca znajomość, staje się początkiem łańcucha wydarzeń, które doprowadzają na końcu do tragedii. Wydaje się jednak, że nieszczęścia można byłoby uniknąć, ale spożyty feralnego wieczoru alkohol odebrał bohaterowi możliwość racjonalnej oceny sytuacji. Sztuka jest doskonałym wstępem do dyskusji i rozważań na lekcjach wychowawczych.

Dobrodziejstwo drugiej szansy

Bardzo dużym walorem spektaklu są dwie wersje zakończenia. W pierwszej bohater ginie z rąk zazdrosnego męża. W drugiej jednak, autor scenariusza przygotował widzom niespodziankę. W wyniku szczęśliwego splotu wydarzeń, los daje bohaterowi szansę. Zostaje przewieziony do innego więzienia i wszystko wskazuje na to, że zostanie uniewinniony.

Po zakończeniu sztuki, Krzysztof Kaczmarek, dyrektor i aktor teatru "Zwierciadło" zapytał widownię, czy jej zdaniem bohater zasługiwał na łaskawość losu. Opinie były różne.

- Musicie jednak pamiętać, że w życiu los nie zawsze daje nam tę drugą szansę - mówił do bielskich gimnazjalistów Krzysztof Kaczmarek. - Dlatego też, niezwykle ważne jest to, aby przewidywać konsekwencje swoich zachowań. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieszczęść - dodał aktor.

Sztukę sfinansował Urząd Miasta Bielsk Podlaski.

Cytaty i zdjęcia ze strony http://www.bielsk-podlaski.pl/2008/081013.html

© go2.com.pl